Ako sa zbaviť bolesti krížov či chrbta?   25. 10. 2022

Je veľmi pravdepodobné, že bolesť chrbta či krížov ste už zažili na vlastnej koži. Štatistiky tvrdia, že až 80 % populácie malo, má alebo bude mať vlastnú skúsenosť s bolesťou chrbta niekedy počas svojho života. Bolesť chrbtice, nosnej časti nášho tela, je najčastejšou príčinou, prečo ľudia v produktívnom veku dlhodobejšie nechodia do práce, či sa napokon stávajú invalidmi.

Ako vzniká bolesť chrbta a krížov?

Častokrát bolesť chrbta pripisujeme jednému prudkému pohybu, kedy nás ľudovo povedané „sekne“. Tento tzv. seknutý chrbát je ale výsledkom a odrazom toho, že starostlivosť o chrbticu, náš základný stavebný kameň pohybového systému, dennodenne zanedbávame. Potom sa spúšťačom stáva práve jeden prudší pohyb. Môže ním byť ale aj stres či bežná chrípka. Pod dlhodobým zanedbávaním chrbtice vo všeobecnosti rozumieme aj nedostatok pohybu, ktorý má za následok postupné ochabovanie svalov s podpornou funkciou. Následne dochádza k svalovej nerovnováhe, ktorá ak trvá dlhšie môže vyústiť až do „vysunutej platničky“, a tým k tlaku na nervy s ich následným poškodením. Ako bolesti chrbta liečiť?

Voľnopredajný liek na bolesť chrbta

Dobrou správou je, že bolesť chrbta sa dá liečiť, nielen potláčať.* Najlepším liekom je samozrejme prevencia, no v prípade, že nás už chrbát bolí, musíme nasadiť oveľa silnejšie zbrane. Akútnu bolesť chrbta je potrebné potlačiť. Najvhodnejšie sú lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom. Tieto ale môžu mať nežiaduce účinky, hlavne zažívacie a srdcovocievne, a preto je potrebné ich užívať čo najkratší čas a v čo najnižšej dávke.

Odpoveďou a riešením môžu byť vysoké dávky trojkombinácie vitamínov B1 (benfotiamínu), B6 a B12, ktoré majú liečebný aj podporný analgetický efekt a urýchľujú hojenie poškodených nervových vlákien. Prispievajú k postupnej regenerácii poškodených nervov, čím pomáhajú riešiť samotnú príčinu bolesti chrbta. Táto kombinácia vitamínov skupiny B podporuje metabolizmus „utláčaného“ nervu a svalu ovplyvnením niekoľkých enzýmov. Upravujú ich výživu zlepšením zásobovania krvou, a tým aj urýchľujú odstraňovanie splodín látkovej výmeny.

Kombinácia vysokodávkovaných vitamínov skupiny B zlepšuje metabolizmus a regeneráciu periférnych nervových vlákien a vďaka svojmu protibolestivému účinku uvoľňuje aj reflexný kŕč svalstva. Tým má schopnosť bolesť chrbta či krížov liečiť.

Majte však na mysli, že regenerácia poškodených nervov je beh na dlhé trate. Nervy majú schopnosť sa hojiť „rýchlosťou“ približne 1 milimeter za deň, čo môže v prípade dlhších poškodených nervov pokojne znamenať aj viacmesačnú regeneráciu. V užívaní trojkombinácie vitamínov skupiny B v podobe lieku preto zotrvajte aspoň niekoľko týždňov (obvykle 4 – 6). Pri liečbe bolesti chrbta skratky, žiaľ, neexistujú.

Liek na bolesť chrbta vs. výživový doplnok

Lieky (liečivé prípravky) spadajú v rámci posudzovania a schvaľovania pod Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Lieky preto pred svojím uvedením na trh prechádzajú registračným riadením, počas ktorého je hodnotená akosť, bezpečnosť a účinnosť prípravku vo vymedzených liečebných či preventívnych indikáciách. Účinnosť liečiva je nutné doložiť príslušnými klinickými štúdiami, ktoré musia spĺňať prísne kritériá stanovené predpismi.

Na druhej strane, doplnky stravy sú potraviny, ktoré sa od bežných potravín líšia zvýšeným obsahom vitamínov, minerálnych látok alebo iných látok s nutričným alebo fyziologickým účinkom. Také prípravky boli vyrobené za účelom doplnenia bežnej stravy človeka s tým, že majú priaznivo ovplyvniť jeho zdravotný stav. To znamená, že nie sú určené ani k liečbe, ani k prevencii ochorenia.

Facebook