Pohybové a pracovné stereotypy: Vykonávajte bežné činnosti správne


Ako sa zbaviť či predísť bolesti chrbta? Začnite od úplne bežných každodenných činností, akými sú upratovanie, starostlivosť o rodinu, domácnosť či záhradku a vykonávajte ich správne, s ohľadom na to, aký majú dopad na váš chrbát. Prinášame vám 5 tipov, ako na to!

5 tipov, ako vykonávať bežné denné činnosti správne

1. Vystrite sa

Pravidlo číslo jeden znie: Pri všetkých činnostiach, ako je umývanie okien, obúvanie sa či nosenie bremien, sa vystrite. Na rovný chrbát dbajte aj pri varení, žehlení či záhradkárčení.

2. Predkročte jednu nohu

Pri každej podobnej činnosti, ako je napríklad holenie sa, vysávanie alebo umývanie okien nikdy nestojte s nohami rovno, ale snažte sa stáť s jednou nohou vpredu a druhou vzadu. Takto môžete prenášať váhu na nohy a šetriť si chrbát pred zbytočným zaťažovaním.

3. Dbajte na správnu výšku pracovnej plochy

Majte pracovnú dosku dostatočne vysoko, aby ste nemuseli ohýbať chrbát. Pri varení, žehlení alebo umývaní riadu si môžete dať pod jednu nohu podložku.

4. Pri zdvíhaní bremien pokrčte kolená

Pri dvíhaní ťažkých predmetov, napríklad prepraviek, vriec nákupov si vždy čupnite. Chrbát držte vystretý a záťaž dvíhajte nohami, nie chrbtovými svalmi. Ak nosíte ťažké tašky s potravinami, snažte sa záťaž rozdeliť do oboch rúk rovnomerne.

5. Nevstávajte „skokom na nohy“

Nikdy nevstávajte „skokom na nohy“ z postele. Pri vstávaní z postele pokrčte dolné končatiny do úľavovej polohy, pretočte sa na bok, spustite nohy z postele a za pomoci rúk sa posaďte do vystretej polohy. Ideálne, ak sa naučíte spať na chrbte.

Zo stoličky vstávajte postupne. Ľahko zasuňte predkolenia pod sedadlo stoličky, predkloňte sa preneste váhu na dolné končatiny a následne sa postavte. Dôležité je vo všetkých polohách udržať vystretý chrbát s napriamenou krčnou chrbticou a uvoľnené ramená.

BOLESŤ CHRBTA
SA DÁ LIEČIŤ,

NIELEN POTLÁČAŤ*

Liek Milgamma® N cps pomáha liečiť príčinu bolesti chrbta.

Milgamma® N cps

kúpiť